Gminne struktury Mniejszości Niemieckiej podsumowały rok

ness18 marca w Pokrzywnicy odbył się roczny zjazd gminny Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców (TSKN)  z gminy Reńska Wieś.  Podsumowano rok 2016, przedstawiono plany na rok 2017, a zarząd gminny otrzymał absolutorium. Tegoroczny zjazd rozpoczęto od uroczystego wręczenia poprzedniemu, wieloletniemu przewodniczącemu gminnemu Mniejszości Panu Henrykowi Hojdem odznaki honorowej VDG (Związek Niemieckich Stowarzyszeń w Polsce), którą przyznano zasłużonym działaczom Mniejszości Niemieckiej z okazji 25-lecia tej organizacji.

TSKN w gminie Reńska Wieś ma 1200 członków płacących składki, skupionych w ośmiu kołach terenowych i jest tym samym najliczniejszą organizacją społeczną w gminie. Rocznie realizuje ponad sto różnego rodzaju wydarzeń, imprez czy spotkań, a na ten cel pozyskano w roku 2016 pięćdziesiąt mikrograntów ze środków Konsulatu RFN w Opolu czy polskich i niemieckich ministerstw.

Sam zarząd gminny również realizuje własne, obok kół terenowych, przedsięwzięcia – corocznie włącza się finansowo i organizacyjne w Święto Herbowe gminy czy Weihnachtsmarkt -Jarmark bożonarodzeniowy w GOK-u. W 2016 zrealizował również m.in. obchody Volkstrauertag – dnia pamięci o poległych i zamordowanych ofiarach wojen. Na rok 2017 w planach jest powtórzenie tych wydarzeń, ale także nowe inicjatywy jak choćby wycieczka partnerska do gminy Biała Piska – nowego partnera gminy Reńska Wieś.

Będziemy również próbowali uruchomić nabór dzieci do niemieckojęzycznej szkółki piłkarskiej Miro Deutschefußballschule, ale tutaj wszystko zależeć będzie od ilości chętnych.

This entry was posted in Bez kategorii. Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *