Volkstrauertag w gminie Reńska Wieś

19 listopada obchodzono w naszej gminie Volkstrauertag – Narodowy Dzień Żałoby. Dzień ten jest obchodzony jako upamiętnienie wszystkich poległych, zamordowanych, ofiar wojen, terroryzmu i prześladowań politycznych. Tym razem spotkaliśmy się w Poborszowie, by upamiętnić wszystkich tych mieszkańców naszej gminy, którzy stracili swoje życie w okolicznościach wspomnianych powyżej.
Po nabożeństwie w miejscowym kościele udaliśmy się, w towarzystwie orkiestry dętej OSP Mechnica-Kamionka, pod pomnik poległych w I i II wojnie światowej. Tam zmówiliśmy modlitwę, złożyliśmy kwiaty i zapaliliśmy znicze. Następnie udaliśmy się do salki OSP, gdzie zaprezentowałem zgromadzonym moją prezentację na temat miejsc upamiętnień poległych na terenie naszej gminie. Po prezentacji był jeszcze czas na dyskusje przy kołoczu i kafeju.

Uważam celebrację tego dnia za niezwykle ważny element pamięci historycznej, ale także kształtowania w ludziach postaw antywojennych i tolerancji.

poborschau

This entry was posted in Bez kategorii. Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *