Volkstrauertag (Dzień Pamięci o Poległych i Ofiarach Wojen) po raz pierwszy

volkstrauertagZarząd Gminny Mniejszości Niemieckiej w Reńskiej Wsi po raz pierwszy zorganizował 13 listopada obchody Volkstrauertag
– Dnia Pamięci o Poległych
i Ofiarach Wojen. Święto to jest obchodzone tradycyjnie
w Niemczech dwie niedziele przed pierwszą niedzielą adwentu i wiąże się z rocznicą zakończenia
I Wojny Światowej.
Chcemy pamiętać o wszystkich, którzy polegli lub zginęli w wyniku działań wojennych, niewoli, wypędzeni, prześladowań na różnym tle, bez względu na narodowość czy wyznanie. W tym roku spotkaliśmy się na cmentarzu w Pokrzywnicy pod symbolicznym nagrobkiem żołnierzy, którzy polegli w tej okolicy w czasie ostatniej wojny i zostali pochowani w tym miejscu.

Spotkanie rozpoczęło się na cmentarzu, gdzie wysłuchano mojego krótkiego wystąpienia, pomodlono się, zapalono znicze oraz wysłuchano kilku utworów zagranych przez orkiestrę DFK Pokrzywnica. Następnie przenieśliśmy się do sali DFK, gdzie na początku wyświetliłem prezentację o miejscach upamiętnień poległych na terenie naszej gminy (na 15 miejscowości w 11 znajdują się takie miejsca), a następnie obejrzano film dokumentalny  „Nieopowiedziany 1945” (reż. Marcin Tumulka) o tragicznym w konsekwencjach wkroczeniu na Śląsk Armii Czerwonej.

Wydarzenie będzie odbywało się cyklicznie, co roku przy innym miejscu upamiętnienia ofiar wojny na terenie naszej gminy. Mamy moralny obowiązek dbać o te miejsca i pamiętać o tamtych wydarzeniach i ludziach tam upamiętnionych, by uświadamiać sobie i innymi wartość pokoju i okropieństwo wojen.

This entry was posted in Bez kategorii and tagged , , . Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *