DFK Sommerpokal REINSCHDORF 2012

DFK SOMMERPOKAL – REINSCHDORF 2012

Po raz pierwszy, 1 września odbył się w Reńskiej Wsi  gminny puchar Mniejszości Niemieckiej w piłkę nożną pod nazwą
„DFK-Sommerpokal Reinschdorf 2012”.
Wzięło w nim udział 6 drużyn młodzieżowych, reprezentujących koła Mniejszości z terenu gminy Reńska Wieś.
W zawodach rozgrywanych na nowo powstałym „Orliku” zwyciężyła drużyna FC Nesselwitz z Pokrzywnicy, miejsce drugie zajęli gospodarze – SV Reinschdorf, zaś miejsce trzecie drużyna z sąsiednich Większyc – Rot-Weiss Wiegschütz. To bowiem pod niemieckojęzycznymi nazwami występowały drużyny biorące udział w Pucharze.

Jest to w pewnym sensie próba oswojenia się z dwujęzycznością w życiu codziennym. Skoro z powodzeniem od niedawna funkcjonują dwujęzyczne tablice z nazwami miejscowości w naszej gminie, to dlaczego młodzi ludzie nie mogą grać w piłkę pod niemieckojęzycznymi nazwami?

Taka właśnie była idea turnieju, w którym wzięło udział 60 zawodników – oswajać z niemieckimi nazwami miejscowości i zachęcać młodych ludzi do aktywnego trybu życia poprzez uprawianie sportu. Być może będzie to początek cyklicznej imprezy w gminie
Reńska Wieś, a może znajdzie ona naśladowców w innych gminach, gdzie aktywna są
koła Mniejszości Niemieckiej.

Turniej został zorganizowany dzięki wsparciu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych RFN, w ramach programu realizowanego przez VDG w Opolu. Turniej zyskał również wsparcie Urzędu Gminy i sponsorów, m.in. firmy HOLLAND CONTRACTING, którzy ufundowali nagrody. Nagrody zwycięzcom wręczał przewodniczący TSKN na Śląsku Opolskim – Norbert Rasch.

This entry was posted in Bez kategorii. Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *